Kwas hialuronowy i jego rola w medycynie estetycznej
Z upływem lat skóra traci zdolność do wytwarzania odpowiednich ilości kwasu hialuronowego. Skutkiem tego jest utrata jej sprężystości, elastyczności i gładkości. Dzięki odpowiednim zabiegom medycyny estetycznej skóra odzyskuje dawny, ładny wygląd.
Zastosowanie
Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego są szeroko wykorzystywane w medycynie estetycznej. Wykonują je osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, uzyskanymi np. na kursach z wypełniania kwasem hialuronowym. W gabinetach medycyny estetycznej preparaty na bazie tej substancji stosuje się m.in., by:
- powiększyć usta,
- niwelować zmarszczki i opadające policzki,
- redukować bruzdy,
- usuwać opuchliznę na twarzy,
- usuwać wiotkości płatka ucha, lwią bruzdę oraz zmarszczki poziome czoła,
- odbudować zmiany pourazowe lub pooperacyjne.
Jest wykorzystywany również podczas wolumetrii. Ten zabieg poprawia kontury twarzy, bez ingerencji chirurgicznej. Preparaty przeznaczone do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają konsystencję żelu. Stosuje się je poprzez aplikację odpowiedniej dawki w głąb skóry. Kwas hialuronowy zapewnia poprawę jej objętości i jędrności.
Działanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy to związek naturalnie występujący w skórze. Jest wysoce higroskopijny, przez co zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry. Z wiekiem jego ilość w organizmie znacznie maleje. U osoby w średnim wieku jest go o połowę mniej niż u nastolatka.
Ubytek kwasu hialuronowego ze skóry wiąże się ze spadkiem jej nawilżenia, a co za tym idzie – jej niższą sprężystością i pojawieniem się zmarszczek. Wprowadzony do skóry, nie ma szkodliwego wpływu na organizm człowieka, taka właściwość określana jest jako biozgodność. Rzadko powoduje skutki uboczne, dzięki czemu może być stosowany przez alergików. Po kilku miesiącach jest rozkładany przez enzymy, dlatego dla utrzymania efektu zabiegi powinno się powtarzać. Po aplikacji nie odczujemy w żaden sposób jego obecności w organizmie. Efekt działania kwasu możemy zaobserwować tuż po jego wstrzyknięciu. Po zakończeniu zabiegu jest rozmasowywany, aby odpowiednio rozłożył się pod skórą. Uzupełnienie zasobów naturalnego kwasu hialuronowego wstrzymuje rozpad kolagenu.