zobacz też stronę naszego gabinetu

Ośrodek Szkolenia
Medycyny Estetycznej
i Kosmetyki Profesjonalnej

Akredytacja Ministerstwa Edukacji Narodowej

Zasady wykonywania makijażu permanentnego

Makijaż permanentny zyskuje coraz większą popularność. Panie doceniają jego zalety oraz korzyści. Dlatego umiejętności wykwalifikowanej linergistki są wysoko cenione. Warto znać zasady prawidłowo wykonanego makijażu permanentnego.

Jak się wykonuje makijaż permanentny?

Makijaż permanentny nazywany zabiegiem mikropigmentacyjnym polega na wprowadzeniu płytko w strefę skóry właściwej barwnika. W tym celu używa się urządzenia medycznego zawierającego jednorazowy moduł zakończony cienką igłą. Stosowane pigmenty odznaczają się bezpieczeństwem, są nietoksyczne, nie wywołują podrażnień czy reakcji alergicznej. Bogata kolorystyka, zapewnia naturalny efekt. Makijaż permanentny wydobywa naturalne piękno poprzez poprawienie konturu oczu, kształtu brwi lub zarysu ust. Zabieg jest bezbolesny dzięki znieczulającej maści – na okolice oczu lub znieczuleniu stomatologicznemu w korekcie warg. Jego efekty cieszą do 3 lat. Wykonanie makijażu permanentnego odbywa się w etapach:

  1. Przygotowanie – omówienie przebiegu zabiegu, przeciwwskazań i konieczności przyjęcia leku przeciwwirusowego przed makijażem ust.
  2. Sporządzenie dokumentacji – wypełnienie razem z klientką formularza z pytaniami o stan zdrowia. Dokumentacja zawiera podpisaną zgodę na przeprowadzenie zabiegu.
  3. Wykonanie rysunku – klientka pozna kształt makijażu, przedstawi swoje oczekiwania, do których należy się ustosunkować.
  4. Znieczulenie – po ustaleniu kształtu i metody wykonania.
  5. Zabieg makijażu permanentnego – wprowadzenie pigmentu zajmuje 1-2 godzin.
  6. Instruktaż postępowania po zabiegu – pielęgnacja podrażnionych partii skóry.
  7. Zabieg uzupełniający – wykonywany po 4 tygodniach.

 

Kim jest linergistka?

Zadowolenie z makijażu permanentnego zależy od umiejętności linergistki, czyli osoby wykwalifikowanej do wykonywania zabiegu mikropigmentacji. Kwalifikacje zdobywa się podczas szkolenia w dziedzinie mikropigmentacji. Zakresem obejmuje ono część teoretyczną: budowa i właściwości skóry, zasady wykonania mikropigmentacji, aseptyka w gabinecie, analiza kolorystyczna, wykonanie i rola rysunku, obsługa i funkcje urządzeń oraz barwników do zabiegu, usuwanie nieudanej mikropigmentacji. Część praktyczna umożliwia opanowanie umiejętności przeprowadzenia makijażu permanentnego. Oprócz kwalifikacji linergistka powinna posiadać zdolności plastyczne oraz wyobraźnię przestrzenną, jak i sprawność manualną. Ważna jest komunikatywność pozwalająca nawiązać relację z klientką, by czuła się bezpiecznie i była przekonana o profesjonalizmie linergistki.